اصفهان،چهارراه فرایبورگ،ابتدای خیابان مصلی - واتساپ 09138661619

دندانپزشکی در بارداری

دندانپزشکی در بارداری ، زنان باردار در طول حاملگی باید حداقل ۳ مرتبه به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه کنند.
درمان دندانپزشکی در طول مدت بارداری شامل درمان های ساده و پیشگیرانه مثل جرم گیری و ترمیم پوسیدگی هاست. انجام درمان های پیچیده معمولا به بعد از این دوران موکول می شود مگر آنکه به دلیل ابتلای مادر به درد دندان گریزی از آن نباشد. جراحی ها اغلب به بعد از بارداری موکول می شوند ولی گاهی جراحی اجتناب ناپذیر است مثلا بر داشتن افزایش حجم لثه دوران بارداری که لثه به سطح جونده دندانها رسیده که حین جویدن دردناک باشند و زن باردار نتواند غذا بخورد و یا از نظر روحی و روانی بعلت زیبایی ،بیمار بسیار در رنج باشد.
خانم باردار که از عفونت و یا درد دندان رنج می برد باید سریع تحت مداوا قرار گیرد اغلب اوقات عوارض ناشی از موقعیت های اورژانسی بیش از خطرات همراه با اقدامات درمانی است.

بیشتر بخوانید :
متخصص اصلاح طرح لبخند در اصفهان
کامپوزیت دندان در اصفهان
قیمت کامپوزیت دندان در اصفهان
لمینت دندان در اصفهان
قیمت لمینت دندان در اصفهان
بلیچینگ دندان در اصفهان
ایمپلنت دندان در اصفهان
ارتودنسی دندان

بهترین زمان درمان دندانپزشکی زنان بارداری

بهترین زمان برای انجام درمانهای دندانپزشکی در زنان باردار ۳ ماهه دوم حاملگی است. در ۳ ماهه اول بارداری چون جنین در حال شکل گیری است، مصرف داروها و احتمال بروز عفونت روی روند رشد و تکامل اثر میگذارد.لذا به زنان باردار توصیه می شود در صورتی که مشکلات دهان و دندانشان اورژانسی نیست ترجیحا در ۳ ماهه اول هیچ اقدامی نکنند. در ۳ ماهه سوم نیز تحمل مادر برای روی صندلی دندانپزشکی کاهش می یابد و فشار بر روی مثانه و ورید اجوف تحتانی او زیاد می شود که مجبور به جابجایی و رفتن به دستشویی پیدا می کند. لذا بهتر است فقط درمانهای کوتاه مدت و اورژانس در این دوره انجام شود.

بخوانید : لمینت دندان در اصفهان

آیا ترمیم دندان در حین بارداری خطرناک است؟

زنان باردار می توانند دندانهایشان را ترمیم کنند و نگران از جیوه موجود در ماده ترمیم کننده دندان که به آن آمالگام گویند نباشند. آمالگام آلیاژی است که از مخلوط نقره ،مس،قلع با جیوه حاصل می شود که حدود ۱۵۰ سال است که از آن استفاده می شود حدودا در سال ۲۰۰۳ گزارشی انتشار یافت که جیوه موجود در آمالگام در زنان باردار تاثیرات منفی بر جنین داشته و باعث تولد نوزادان با وزن کم و یا نقص های مادر زادی می شود و ترمیم با مواد همرنگ توصیه می شد ولی تحقیقات بعدی پژوهشگران نشان داد که ارتباطی میان استفاده از آمالگام در دوران بارداری با وزن نوزاد ندارد.

بهترین دندانپزشک در اصفهان کیست ؟
تغییرات هورمونی در دوران بارداری و رعایت نکردن بهداشت دهان باعث افزایش حجم لثه ها در خانم های باردار شده که مشکلاتی از جمله درد دندانها و خونریزی حین مسواک زدن و مشکل در جویدن غذا بوجود می آورد بنابر این به زنان باردار توصیه می شود با خمیر دندان فلوراید دار حداقل ۲ بار در شبانه روز دندانهای خود را مسواک و نخ دندان بکشند اگر خانم باردار دچار افزایش حجم لثه شد نگران نباشد بعد از زایمان ، لثه ها معمولا با رعایت بهداشت و جرم گیری به حالت اولیه بر میگردند این افزایش حجم از ماه دوم و سوم حاملگی شروع و تا ماه هشتم افزایش می یابد در ماه نهم مقداری کمتر میشود. گاهی این افزایش حجم لثه که به مرور زمان فیبروتیک شده اند پس از پایان بارداری بطور کامل بر طرف نمی شوند و بایستی با جراحی برداشته شوند.

این مطلب را بخوانید . . .   مراحل چسباندن روکش دندان

نکات قابل توجه برای دندانپزشکی در بارداری

  • زنان باردار اگر از بوی خمیر دندان حالت تهوع پیدا می کنند از خمیر دندانهای بدون بو استفاده کنند.
  • تغییرات هورمونی دوران بارداری در نیمی از زنان باعث افزایش بزاق و در نیمی دیگر باعث خشکی دهان می شود خشکی دهان محیط دهان را برای رشد میکروب ها مساعد می کند بنابر این توصیه می شود با افزایش مصرف مایعات و جویدن آدامس های بدون قند و استفاده از دهان شویه از خشکی دهان جلوگیری کنند.
  • رعایت نکردن بهداشت دهان توسط زنان باردار خطر زایمان زود رس را تا ۷ برابر افزایش می دهد عفونت دهان و دندان با افزایش پروستا گلاندین ها منجر به زایمان زود رس می شود . ایمپلنت دندان در اصفهان
  • مصرف مداوم قرص های ضد بارداری پس از ۱۸ ماه باعث افزایش تخریب پریودنتال ( انساج اطراف دندان) و بیماری لثه می شوند.
  • برخی بانوان معتقند که تامین کلسیم بدن جنین از دندانها یشان باعث پوسیدگی دندانهایشان شده است که این تصور غلط است افزایش میزان پوسیدگی در دوران بارداری ناشی از نوع رژیم غذایی و رعایت ناقص بهداشت دهان و دندان است. کلسیم موجود در دندانهای مادر به صورت کریستالهای ثابت هستند و امکان تامین کلسیم مورد نیاز جنین توسط این کلسیم وجود ندارد هر چند کلسیم از استخوانها ممکن است برداشته شود.
  • بدلیل افزایش تغیرات هورمونی بخصوص در سه ماه اول حاملگی بمراتب مادر حالت تهوع خواهد داشت به علت آنکه مواد اسیدی معده به دهان راه می یابد منجر به خوردگی شدید دندانها می شود که سطح کامی دندانهای قدامی فک بالا بیشترین آسیب را از اسید معده می بینند لذا بعد از هر بار تهوع، دهان را با آب شستشو داده تا خاصیت اسید معده راه یافته به دهان خنثی شود.
  • زنان باردار به علت ویار از زدن مسواک و نخ دندان خوداری کرده که خود باعث پوسیدگی می شود و داشتن ویار تمایل به مصرف غذای شیرین و ترش را زیاد کرده که هر دو این مواد باعث پوسیدگی و خوردگی دندان ها می شود.
    به علت اهمیت سلامت دندان ها، مراجعه به دندانپزشکی جزء مواردی است که خانم ها لازم است پیش از اقدام به بارداری انجام دهند. در این باره می توانید پست های قبل از بارداری چه آزمایش هایی باید بدهید؟ و ۲۰ کاری که پیش از بارداری باید انجام داد را مطالعه فرمائید