اصفهان،چهارراه فرایبورگ،ابتدای خیابان مصلی

عصب کشی و درمان ریشه

درمان ریشه به معنای خارج کردن عصب یک دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال است و در آخر نیز جهت ممانعت از ورود میکروب و باکتری به عصب دندان باید دندان را پر کنند. درمان ریشه به این جهت انجام می شود که دندان را هرچند بدون عصب زنده داخل دهان داشته باشیم و در کنار آن نیز در زمان خوردن درد نداشته باشیم.
همچنین باقی ماندن دندان داخل دهان باعث حفظ زیبایی و ظاهر بیمار نیز می گردد. درمان ریشه دندان معمولاً نیازمند یک یا دو جلسه ملاقات با پزشک می باشد، اما در بعضی موارد ممکن است به علت سختی کار یک جلسه دیگر نیز به دوره درمان ریشه دندان اضافه شود.

درباره بهترین دندانپزشک در اصفهان بخوانید…

اکثر انسان ها در طول زندگی دچار دندان درد شده اند. بعضی ها دردکم و مختصر و بعضی ها هم درد شدید همراه با آبسه و ورم صورت.
دردهای دندانی درجات مختلفی دارند. گاهی فقط همراه با غذاهای سفت و یا آب سرد و چای داغ درد داریم، اگر این علائم را جدی نگیریم و برای معاینه پیش دندانپزشک نرویم، این علائم روز به روز شدیدتر می شود، به طوریکه درد همیشگی می شود و دیگر تحمل آن سخت می شود.
مراحل پوسیدگی به این صورت است که ابتدا پوسیدگی در مینا و عاج دندان اتفاق می افتد، اگر در این مرحله درمان صورت گیرد، دیگر نیازی به عصب کشی دندان نیست اما اگر درمان نشود، میکروبها به پالپ دندان وارد می شوند و باعث ایجاد التهاب و افزایش حجم می شوند و فشار داخل محفظه پالپ بالا می رود، در نتیجه به پایانه های عصب دندان فشار می آید و درد بیشتر می شود. در هنگام خواب، فشار خون داخل پالپ بیشتر از روز است، برای همین درد در شب ها بیشتر می شود.
اگر عفونت را هر چه سریعتر از بین نبریم، این عفونت و التهاب گسترده و پخش می شود و به فضاهای مجاور دندان هم سرایت می کند و شاهد آبسه و ورم در اطراف دندان هستیم.
دندانپزشک هنگام عصب کشی، ابتدا دندان را کامل تمیز کرده و پوسیدگیها را خارج می کند و بعد نوبت به پالپ دندان می رسد و با وسایل مخصوص و شستشوی فراوان ، عصب را از داخل ریشه ها خارج می کند و کاملاً کانالها را از میکروب پاکسازی می کند، بعد داخل ریشه ها را با مواد سازگار با نسوج انسانی، پر می کند.
البته این مراحل ممکن است همراه با درد و ناراحتی باشد.
گاهی لازم است که بیمار همراه با درمان، آنتی بیوتیک و مسکن هم استفاده کند تا کاملاً درد و عفونت بر طرف گردد.
در جلسات بعدی درمان، تاج دندان پر می شود و یا اگر نیاز باشد دندان روکش خواهد شد.

ترمیم دندانی که دچار تحلیل ریشه شده - کلینیک دندانپزشکی زیبایی چاوش

ترمیم دندانی که دچار تحلیل ریشه شده در اصفهان – جلسه دوم

ترمیم ریشه دندان در اصفهان ترمیم دندانی که دچار تحلیل داخلی ریشه شده - کلینیک دندانپزشکی زیبایی چاوش - این بیمار عزیزمون به علت ضربه ای که در کودکی شاید به علت زمین خوردن داشتن یکی از دندان های قدامیشون دچار تحلیل داخلی ریشه شده و متاسفانه تا الان متوجه ...
مشاهده ویدیو
ترمیم دندانی که دچار تحلیل ریشه شده- کلینیک دندانپزشکی زیبایی چاوش

ترمیم دندانی که دچار تحلیل ریشه شده در اصفهان – جلسه اول

ترمیم ریشه دندان در اصفهان ترمیم دندانی که دچار تحلیل داخلی ریشه شده - کلینیک دندانپزشکی زیبایی چاوش - این بیمار عزیزمون به علت ضربه ای که در کودکی شاید به علت زمین حوردن داشتن یکی از دندان های قدامیشون دچار تحلیل داخلی ریشه شده و متاسفانه تا الان متوجه ...
مشاهده ویدیو
عصب کشی تخصصی دندان در اصفهان

عصب کشی دندانی که عفونت کرده و عصب کشی و ترمیم ریشه تخصصی دندان در اصفهان

عصب کشی و ترمیم ریشه تخصصی دندان در اصفهان عصب کشی دندانی که عفونت کرده و عصب کشی و ترمیم ریشه تخصصی دندان در اصفهان بیشتر بخوانید : دکتر چاوش متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی و اصلاح طرح لبخند در اصفهان کامپوزیت دندان در اصفهان قیمت کامپوزیت دندان در اصفهان ...
مشاهده ویدیو
عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان

عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان – بخش چهارم

عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان - عصب کشی تخصصی در اصفهان بیشتر بخوانید : دکتر چاوش متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی و اصلاح طرح لبخند در اصفهان کامپوزیت دندان در اصفهان ...
مشاهده ویدیو
عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان

عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان – بخش سوم

عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان - عصب کشی تخصصی در اصفهان بیشتر بخوانید : دکتر چاوش متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی و اصلاح طرح لبخند در اصفهان کامپوزیت دندان در اصفهان ...
مشاهده ویدیو
عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان

عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان – بخش دوم

عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان عصب کشی تخصصی با استفاده از اپکس لوکیتور و روتاری در اصفهان - عصب کشی تخصصی در اصفهان بیشتر بخوانید : دکتر چاوش متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی و اصلاح طرح لبخند در اصفهان کامپوزیت دندان در اصفهان ...
مشاهده ویدیو

درباره لمینت دندان در اصفهان بخوانید…

در پاسخ به این سوال که عصب کشی دندان چیست؟ باید گفت این روش درمان شامل خارج کردن ریشه یک دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال و در نهایت پر کردن آن به منظور جلوگیری از نفوذ باکتری به این ناحیه و بازگشت باکتری ها به سیستم اعصاب دندان است.

درمان کانال

هدف از انجام این کار فراهم کردن امکان باقی ماندن دندان در دهان بدون وجود اعصاب زنده در آن است و به این ترتیب می توان از درد احتمالی در هنگام جویدن غذا جلوگیری کرد و به منظور اهداف زیبایی دندان را در محل خود در دهان حفظ نمود.

آیا عصب کشی دندان لازم است؟

عصب کشی دندان فقط زمانی نیاز است که مشخص شود بافت نرم مرکز دندان به نام پالپ که در شکل فوق نشان داده شده، عفونی شده است. در این حالت دندان پزشک وضعیت دندان های شما را بررسی کرده و از عکس رادیولوژی برای تشخیص وجود عفونت باکتریایی استفاده می کند. در عکس برداری رادیولوژی از پرتو ایکس برای عکس برداری از دندان های بیمار استفاده می شود و به این ترتیب می توان از عکس تهیه شده برای تشخیص مشکلات احتمالی دندان استفاده کرد. عفونت پالپ معمولاً در نتیجه پوسیدگی دندان ایجاد می شود.

علائم ایجاد عفونت دندان در دهان شامل موارد زیر است

 • درد در زمان مصرف غذا و نوشیدنی های گرم یا سرد
 • درد در زمان گاز گرفتن یا جویدن
 • لق شدن دندان

با پیشرفت عفونت ایجاد شده، این علائم اغلب با مردن پالپ یا عصب دندان از بین می رود. در ادامه به نظر می رسد دندان شما درمان شده است، اما عفونت در حقیقت به سیستم کانال ریشه دندان گسترش پیدا کرده است. سایر

درباره کامپوزیت دندان در اصفهان بخوانید…

علائم احتمالی بعدی مربوط به این مشکل شامل موارد زیر است

 • درد در زمان گاز گرفتن یا جویدن
 • ورم در لثه نزدیک دندان آسیب دیده
 • ترشح چرک از دندان آسیب دیده
 • ورم صورت
 • تیره رنگ شدن دندان آسیب دیده

در صورتی که درد دندان شما پیشرفت کرد، مهم است که با دندان پزشک برای بررسی و درمان ریشه دندان تماس گرفته و ملاقات کنید.

روش عصب کشی دندان (درمان ریشه)

برای درمان عفونت در ریشه کانال ابتدا باید باکتری ها را حذف کرد.حذف باکتری میتواند همراه با حذف قسمتی از دندان باشد و یا تلاش شود که تنها باحذف باکتری دندان سالم حفظ شود و درمان ریشه یا عصب کشی انجام شود .پس از حذف باکتری کانال ریشه را پر کرده و دندان با پرکردن یا با تاج بسته میشود .در اغلب موارد بافت ملتهب در پایان به طور طبیعی التیام خواهد یافت. قبل ازدرمان ریشه (عصب کشی) معمولا از یک بی حسی موضعی استفاده میشود و این به این معنی است که عصب کشی نباید دردناک باشد و نباید احساس ناخوشایند تری از یک حالت پرکردگی داشته باشد.در مان کانال ریشه معمولا موفق است و از هر ۱۰ نفر ۹ نفر میتوانند تا ۱۰ سال دندان خود را نگه دارند.

زمانی که بافت عصبی دندان یا پالپ ان اسیب دید یاکتری ها به داخل پالپ دهان نفوذ پیدا کرده و در انجا تکثیر میشوند. این باکتری ها و بقایای فاسد پالپ میتواند باعث ایجاد عفونت یا ابسه شوند.

آبسه یک بسته پر از چرک است که در پایان کانال ریشه تشکیل میشود و زمانی رخ میدهد که عفونت از تمام کانال ریشه گذشته باشد و به پایان کانال رسیده باشد. علاوه بر ابسه عفونت در کانال ریشه میتواند عوارضی را ایجاد کند ازجمله:

از دست دادن استخوان اطراف نوک ریشه
مشکلات نفوذ عفونت به بیرون از ریشه.سوراخ ایجادشده در دندان میتواند به لثه ها و یا از طرق گونه به پوست راه پیدا کند .

قبل از درمان ریشه یا عصب کشی ممکن است دندانپزشک شما از دندان های آسیب دیده عکسی بگیرد. این کار به او اجازه خواهد داد تا یک تصویر واضح و روشن از کانال ریشه داشته باشد و وسعت هرگونه اسیبی را بررسی کند.

طی عصب کشی، درمان کانال ریشه معمولا تحت بی حسی موضعی انجام میگیرد. در برخی از موارد که دندان مرده است و حساس نیست ممکن است به بیحسی نیاز نباشد. گاهی اوقات ممکن است دندان به سختی بی حس شود. در این گونه موارد دندانپزشک میتواند از تکنیک های ویژه بیحس کننده موضعی برای اطمینان از اینکه درمانش دردناک نخواهد بود استفاده کند.

حذف پالپ

دندانپزشک شما یک ورقه لاستیکی در اطراف دندان شما قرار میدهد برای اینکه اطمینان حاصل کند که در طول عصب کشی، دندان خشک است و همچنین این سد، از تنفس یا بلعیدن هر گونه مواد شیمیایی جلوگیری میکند.در بالای قسمت مسطح دندان را از طریق تاج باز میکند و از این طریق به بافت نرم پالپ در مرکز دسترسی پیدا میکند. سپس هرچه پالپ الوده در ان قسمت قرار دارد را خارج میکند. اگر شما یک ابسه دندان داشته باشید دندان پزشک میتواند ان را در همان زمان تخلیه کند.

تمیز کردن و پرکردن کانال ریشه

دندانپزشک شما بعد از اینکه پالپ دندان را برداشت کانال ریشه را تمیز و بزرگ میکند تا بتواند به راحتی ان را پر کند.کانال ریشه معمولا بسیار باریک است و به دشواری میتوان ان را پر کرد.

دندانپزشک شما با استفاده از یکسری فایل ها ی کوچک کانال ریشه را بزرگ میکند و به ان فرم میدهد تابتواند به راحتی انها را پر کند.

تکمیل این بخش از درمان عصب کشی ممکن است چند ساعت طول بکشد و نیاز به بیش از یک جلسه داشته باشد.

دندان های جلو ودندانهای نیش معمولا یک ریشه شامل یک کانال دارند. دندان های اسیای کوچک و اسیای بزرگ دارای ۲ یا ۳ کانال در ریشه های خود هستند. برای دندانهایی که ریشه و تعداد کانال بیشتر دارند ممکن است درمان طول بکشد.

اگر درمان عصب کشی به بیش از چند جلسه نیاز داشته باشد ممکن است دندانپزشک شما مقدار کمی دارو در کانال تمیز شده قرار دهد تا باکتری های باقیمانده را از بین ببرد و بعد از ان دندان با پر کردن موقت بسته میشود.

اگر شما دچار علائم ناشی از عفونت از قبیل درجه حرارت بالا و یا تورم های بزرگ شدید ممکن است دندانپزشک شما برای مدیریت و جلوگیری از عفونت بیشتر به شما انتی بیوتیک بدهد.

درباره ایمپلنت دندان در اصفهان بخوانید…

آب بندی و تثبیت دندان

در جلسه بعدی عصب کشی، پرکردگی موقت و دارو در دندان شما حذف میشود و کانال ریشه پرکرده خواهد شد. همراه با پرکردگی دندان دندان مهروموم میشود و از عفونت مجدد جلوگیری میشود.

احتمال شکستگی در دندان ریشه پرشده از دندان سالم بیشتر است، بنابراین ممکن است دندانپزشک شما برای محافظت از آن یک تاج روی دندان شما قرار دهد.

در برخی موارد ممکن است دندان پرکرده تیره به نظر بیایید مخصوصا اگر دندان به خاطر آسیب هایی از جمله ضربه دیدن مرده باشد. راههای مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد از جمله سفید کردن با مواد شیمیایی که دندانپزشک شما میتواند برای سفید کردن دندان شما به کار بگیرد.

تاج

تاج یک کلاه است که دندان شما را به طور کامل پوشش میدهد. ممکن است لازم باشد بعد از عصب کشی و درمان ریشه دندان برای جلوگیری از شکستگی دندان از یک تاج استفاده شود.
تام را از مواد مختلفی میتوان ساخت

 • فلز یا چینی(یا هردو)
 • مواد سرامیکی
 • پودر شیشه

اندازه دندانهای شما در این پروسه ممکن است کاهش یابد و به جای آنچه حذف شده از تاج میتوان استفاده کرد. برای اطمینان از اینکه تاج شما به شکل درست و به اندازه است از دندان شما یک قالب گرفته خواهد شد.

زمانیکه تاج ثابت شد از سیمان برای چسباندن تاج به دندان درست شده استفاده میشود.

اگر تنها مقدار کوچکی از دندانی که ریشه ان درمان شده باقی مانده باشد میتوان یک پست که در ریشه قرار داده میشود و برای نگه داشتن تاج در جای خودش استفاده میشود، به کار برد

 

به این مطلب امتیاز بدهید